Under E-medborgarveckan kan våra besökare träffa IT-Guider på många platser i Sverige.

– Digital kunskap är viktigt att kunna och våra ungdomar är redo att hjälpa alla som vill lära sig. Fler och fler samhällstjänster blir digitala så det finns alltid en anledning att träffa våra ungdomar, berättar Gunilla Lundberg, verksamhetsledare och grundare av IT-Guide. Det känns skönt att veta att många av våra besökare är idag mer delaktiga i samhället och att våra ungdomar har fått fler kontakter. Varje möte på våra Internetkaféer är ett lärande från både besökare och ungdomar.

Så här säger en av våra ungdomar i Sävsjö:

“Förra veckan var det ett år sedan vi startade i Sävsjö. Alla i vårt team har utvecklat, vi har lärt känna varandra och kommit varandra nära. Vi är som som en stor skönt familj och det var mitt drömjobb att vara IT-Guide. Vi utvecklas hela tiden och vi behövs verkligen överallt. Vi har kämpat tillsammans för att alltid göra vårt bästa och vi vill nu hjälpa fler att bli mer delaktiga i samhället. “